NLP – jednoduchost a efektivita

NLP je nástroj pro efektivní změnu myšlení a chování. Používá se velmi dobře k řešení psychických problémů a dosahování cílů.

Obsahuje principy a postupy, které vznikly odhalením a často zjednodušením postupů vedoucích k výborným výsledkům, většinou v oblasti lidského myšlení, terapie a komunikace.

NLP se tak dá dobře využít například pro odstranění strachů a fóbií, zvýšení sebevědomí nebo třeba změnu návyků.

Když už jste tady, nejspíš vás bude zajímat i kurz Základy NLP.

Napodobování úspěchu

NLP (neurolingvistické programování) totiž vzniklo tak, že v 70. letech dva mladíci (John Grinder a Richard Bandler) napodobovali to, co dělali nejúspěšnější terapeuti té doby.

Dbali více na jejich činy než slova, napodobovali jejich (úspěšnou) činnost, namísto aby o tom s nimi jen diskutovali. Díky tomu začali sami brzy dosahovat podobných výsledků. Jako když se děti učí od rodičů – nápodobou.

Navíc pak dokázali své nově nabyté dovednosti zjednodušit, dobře popsat a předávat dál.

Výsledkem jsou jednoduché principy a efektivní postupy, které se dnes může relativně snadno naučit každý, kdo chce lépe komunikovat nebo pracovat se sebou či s druhými.

NLP hodně stojí na osobnostech obou tvůrců, ale stejným postupem jej pak rozvíjeli a stále rozvíjí další lidé.

Akce jsou důležitější než slova

Tvůrce NLP zajímalo, co úspěšný člověk opravdu dělá, ne to, co říká, že dělá. Může v tom být totiž dost velký rozdíl.

Např. úspěšní obchodníci často neumí naučit své obchodnické dovednosti ostatní, protože při tom opomínají důležité aspekty, které se odehrávají na podvědomé úrovni (a oni sami o nich ani neví).

Jeden z nejuznávanějších hypnoterapeutů Milton H. Erickson v pozdní fázi svého života učil své dovednosti ostatní terapeuty. Ti ale údajně nedosahovali zdaleka takových výsledků jako on sám. Tvůrci NLP zvolili jiný přístup, namísto role takových studentů zaujali roli pozorovatelů, jako když děti napodobují chování rodičů. Velmi dobře pozorovali a pak napodobovali, co viděli.

Po několika měsících opakovaných návštěv u Ericksona a zkoušení na jejich vlastních klientech začali dosahovat podobných výsledků jako sám Erickson. Výsledky svého snažení pak „zakódovali“ do „modelu“ (zjednodušeného popisu), díky kterému byli schopni podobné dovednosti naučit další lidi.

Erickson sám pak napsal, že Grinder a Bandler dokázali popsat to, co dělá, líp, než by to dokázal on sám.

NLP staví na tom, co funguje

Grinder a Bandler se soustředili na to, co funguje. Nechtěli rozebírat to, jak nebo proč je někdo "rozbitý", proč má nějaký problém. Naopak je zajímalo, co dělají lidé, kteří jsou v nějaké oblasti úspěšní.

Richard Bandler tak například zkoumal asi 100 případů, kdy lidé překonali nějakou fóbii. Zajímalo ho, co konkrétně se změnilo v jejich vnímání toho, z čeho měli původně hrůzu. Díky tomu odhalil to, co bylo společné a co bylo to zásadní pro odstranění fóbie. Zjednodušil to co nejvíce tak, aby to ještě pořád fungovalo, vypustil, co nebylo potřeba, a výsledkem je jednoduchá technika, díky které může NLP praktikant (člověk používající NLP) pomoci eliminovat fóbii během jednoho setkání.

NLP je zaměřené na výsledky

NLP obsahuje popisy toho, co funguje, není to žádné teoretizování. Díky tomu jsou postupy efektivní a většinou jednoduché a přímočaré. Pro některé lidi je pak až těžko uvěřitelné, jak rychle můžou ve svém myšlení nebo chování něco změnit právě díky NLP.

NLP má široké využití

Možností využití NLP je opravdu hodně, dá se využít kdekoliv, kde je ve hře lidská mysl. Ať už pro zlepšení výkonu, změnu nežádoucího chování nebo zlepšení vztahů a komunikace.

Principů a postupů je dnes v NLP celá řada. Zkušený NLP praktikant má tak k dispozici řadu nástrojů pro pomoc sobě i druhým. Každý si může vybrat a používat to, co mu sedí a co zrovna potřebuje.

Pár příkladů, co najdete v NLP:

Některé postupy vyžadují trénink a praxi, ale některé jsou jednoduché a můžete je použít hned.

Zajímá vás NLP?

Protože vím, že NLP může zlepšit život každému člověku, šířím svoje znalosti a dovednosti z NLP mezi další lidi. Když to někomu pomůže cítit se lépe, bude to mít pozitivní vliv i na lidi kolem něj. Jako když hodíte kámen do vody - vždycky se kolem něj dělají kruhy. Je to moje cesta, jak dělat svět lepším místem.

Lidem, kteří chtějí lépe zacházet se svou myslí a emocemi, posílám NLP tipy e-mailem. Přidejte se k nim. Je to zadarmo a případně se můžete kdykoliv odhlásit.

Zadáním e-mailu souhlasíte se
Zásadami zpracování osobních údajů.