O mně

Jsem Jirka Martišek. Naslouchám. Ptám se.

Využívám především neurolingvistické programování (NLP) ku prospěchu lidí kolem mě i mě samotného.

Baví mě být teď a tady, což se mi při této práci maximálně daří.

Využívám (nejen) NLP

NLP je sada technik a principů, které vedou k lepšímu využívání našeho lidského potenciálu. Líbí se mi na něm ta efektivita, lehkost a důraz na možnosti člověka. V NLP se pracuje jak na vědomé, tak na podvědomé úrovni – pro lepší přístup k silným zdrojům, které máme uvnitř.

Absolvoval jsem pokročilé výcviky v NLP, jeden přímo u jeho spoluzakladatele Johna Grindera. Každý z nich mi změnil pohled na svět a dal nové nástroje – a tím mi, bez nadsázky, změnil život.

Kromě Johna Grindera mě výrazně ovlivnil také Tony Robbins. Přečetl jsem jeho knihy, studoval videa a také absolvoval jeho několikadenní seminář Unleash the Power Within. Stále z toho všeho čerpám, pro sebe i ostatní. Líbí se mi Tonyho drive, energie a efektivita. Dřív jsem chtěl být jako on, pak jsem pochopil, že se můžu inspirovat, ale nejlepší je být sám sebou a jít vlastní cestou. A to dělám.

Věřím v lidi a jejich schopnosti

Věřím, že:

 • Za každým chováním je pozitivní záměr.
  • Ať už na vědomé nebo podvědomé úrovni.
 • Každý se v každém okamžiku chová nejlépe, jak umí.
  • Proč by se taky choval jinak? (Mimochodem, tohle pomáhá lidi přijímat, jací jsou, nehodnotit je a odpouštět jim.)
 • Všechny odpovědi a vnitřní zdroje, které potřebujeme, už máme v sobě.
  • A jde o to je objevit a využít.
 • Každý máme svou “mapu” světa.
  • A proto vám nebudu radit, ale pracovat s tím nejlepším ve vás.
 • My lidé fungujeme perfektně, podle naučených “programů”. Jen ty programy někdy vedou k výsledkům, které nechceme.
  • Naštěstí je lze změnit, často poměrně snadno a rychle.
 • Neexistuje neúspěch, jen zpětná vazba.
 • Minulost neurčuje naši budoucnost.
 • Náš život není určený okolnostmi, ale tím, jak na ně reagujeme.

Moje cesta

Býval jsem introvertní, sociálně nepříliš inteligentní. Od střední školy jsem tak vysedával raději u počítače než se spolužáky v šatně po vyučování. Naučil jsem se programovat a tvořit weby, vystudoval jsem dokonce informatiku na matfyzu. Zůstával jsem ve své komfortní zóně. I když zase tak komfortní to tam nebylo. Především mi chyběly hlubší vztahy s lidmi.

Postupem času jsem se ale začal měnit a otevírat novým věcem. Z matfyzu jsem přešel na VŠE a vystudoval Manažerskou sociologii a psychologii. Dostal jsem se do nového prostředí, k novým lidem a novým nápadům. A taky k přítelkyni, se kterou jsme dnes zasnoubení. I díky ní jsem ještě více “rozkvetl”.

Už při studiu na matfyzu jsem s kamarádem rozjel podnikání – web Doučka.cz na zprostředkování doučování. Přestože jsme nevěděli, co děláme, byli jsme úspěšní. Postupně nás to začalo živit a my se u toho spoustu věcí naučili.
V online podnikání jsem viděl svou cestu, a tak jsem se pustil do dalšího projektu, Psaní Hravě – web, kde se lidé učí psát všemi deseti hraním her. Z douček jsem postupně odešel a věnoval se Psaní Hravě, spolu s týmem skvělých lidí.

Psaní Hravě pořád funguje, ale už mu nedávám tolik energie. Od sezení za počítačem a programování mě to totiž víc a víc táhne k lidem. A proto se také věnuju NLP, jak formou individuálních setkání, tak formou workshopů. Jasně že to taky obnáší práci za počítačem, ale už to není programování, při kterém jsem míval v posledních letech pocit, že mi “tam venku” mezitím ubíhá život. Při koučinku jsem celou dobu teď a tady, využívám naplno svých dovedností, rostu a přitom ještě pomáhám druhým. Kromě toho je to neskutečně zajímavé.

Při koučinku z lidí “padají” moudra, která jsou velice inspirativní i pro mě. O to víc mě to baví. A ten naplňující pocit, když mi někdo říká nebo píše, jak mu to pomohlo a jak se věci v jeho životě posunuly, ten je nepopsatelně krásný. Proto to celé dělám. V těch chvílích mi to dává největší smysl. To je to, čím můžu nejvíc přispět k lepšímu světu.

Pojďme se potkat