Moje kvalifikace

Využívám především NLP (neurolingvistické programování), které jsem studoval mimo jiné přímo "u zdroje".
Jsem certifikovaným trenérem NLP a koučem.
NLP Practitioner

NLP Practitioner

Kristina Klimszová

NLP Master Practitioner

NLP Master Practitioner

Kristina Klimszová

NLP New Code Practitioner

NLP New Code Practitioner

John Grinder,
Carmen Bostic, Michael Carrol

NLP International Coach

NLP International Coach

John Grinder,
Carmen Bostic, Michael Carrol

NLP Trainer

NLP Trainer

John Grinder,
Carmen Bostic, Michael Carrol

Všechny tyto výcviky mi změnily život – protože mi změnily způsob vnímání reality, daly nástroje na práci se svou (i cizí) myslí a inspirovaly mě v tom, co je vůbec možné (přál bych vám vidět spoluzakladatele NLP Johna Grindera, jak předváděl některé techniky).

A všechny tyto výcviky mi otevřely dveře dál, vzbudily moji zvědavost a motivaci jít dál a dozvídat se více a více. I díky nim jsem se dostal k dalším zdrojům, ze kterých dodnes čerpám.

Pořád se vzdělávám

Praxe

Po každém setkání i uspořádaném workshopu se zaměřuju na to, co bylo dobré a co naopak můžu vylepšit. Zlepšení pak aplikuju při první možné příležitosti.

John Grinder a Richard Bandler

Zakladatelé NLP. Přečetl jsem některé jejich knihy (zatím ne všechny) viděl mnohá videa a s Johnem jsem se potkal dokonce osobně na výcviku zmíněném výše. Ten pocit, když se vzděláváte v nějakém oboru a najednou máte možnost zeptat se toho nejpovolanějšího na cokoliv, co vám už dlouho vrtalo hlavou. A pak ten pocit, kdy vám po čase dojde, že jeho odpověď posunula vaše dovednosti zase o třídu výš.

Tony Robbins

Pro někoho vysoký hlasitý týpek, pro mě mistr v oboru. Kapitola sama pro sebe (taky ho tady zmiňuju zvlášť). "Běžným okem" člověk pořádně nevidí, co všechno s lidmi během krátké chvíle dělá (ať už na vědomé nebo podvědomé úrovni), ale čím více do toho vidím, tím více to obdivuju.
Učím se z jeho videí, vracím se k jeho knihám a obrovským zážitkem pro mě byla jeho seminář Unleash the Power Within.

Další workshopy, knihy a videa o NLP, o koučinku a příbuzných tématech

Rozšiřuju svoje znalosti a dovednosti jak v NLP, tak v "klasickém" koučinku (jak jej popsali John Whitmore a Timothy Gallwey). Jsou to střípky, které mi dají nový náhled ("insight") a které pak zapojím do praxe a pozoruju výsledky, ať už na sobě nebo s klienty.

Můj příběh ve zkratce

„Introvert“

Na střední jsem byl spíš outsider. Moc jsem ve třídě nezapadal. Ani seznamování s novými lidmi mi moc nešlo, natož opačného pohlaví. Chybělo mi sebevědomí. Po škole jsem chodíval rovnou domů, zatímco hodně spolužáků zůstávalo v šatně a bavili se.

Doma jsem sedával u počítače. Ale nehrál jsem hry jako řada mých vrstevníků – náš počítač na to naštěstí nebyl dostatečně rychlý. Namísto toho jsem se postupně naučil dělat weby. Bylo to hluboko v mojí komfortní zóně, vyhovovalo mi to.

Taky mě bavily šachy, které jsem hrál dokonce závodně. Podobně jako ty weby to byl introvertní koníček, ideální pro moji analyticky založenou mysl.

Naštěstí jsem se díky šachům a svému zájmu o matfyz dostal mezi podobně naladěné lidi, se kterými jsem si rozuměl. Tím spíš potom na vysoké škole (ano, matfyz, informatika). Bavilo mě to, protože mě odmalička bavilo analyticky přemýšlet – díky tátovi, který mě k tomu vedl.

Osobní rozvoj a manažerská psychologie

Časem jsem si začal uvědomovat, že matfyz dál studovat nechci. Že chci změnit nejen to, co se učím, ale hlavně prostředí. Po dokončení bakaláře jsem přešel na VŠE na magistra. Abych to mohl udělat, jako hlavní specializaci jsem si vzal informatiku. Ale při výběru vedlejší specializace už se začalo ozývat moje pravé já, neutlačované komfortní zónou jako na střední. Vybral jsem si a vystudoval obor Manažerská sociologie a psychologie. Hodně mi to dalo.

Tou dobou jsem se taky začal zajímat o "osobní rozvoj". Blogy, knížky, videa. Někdy jsem to až přeháněl (omlouvám se všem, kterým jsem někdy něco nadšeně "tlačil", už jsem z toho vyrostl). Byl to kontrast s tím Jirkou ze střední, jako bych chtěl "dohnat" to, v čem mě brzdila moje komfortní zóna.

NLP

Občas jsem narazil na pojem NLP s tím, že je to hodně efektivní psychologická věc. Nikdo to nedokázal pořádně definovat (což moje analytická mysl moc nedávala). Po čase jsem absolvoval první výcvik NLP u Kristiny Klimszové. Každý den jsem měl hlavu pocitově 3x větší, kolik jsem se toho naučil. Od té doby používám to, co jsem se naučil, pro sebe i pro druhé. Později jsem absolvoval i výcvik přímo s jedním ze spoluzakladatelů NLP Johnem Grinderem (viz výše), který to celé posunul zase na jinou úroveň.

Sebevědomí

Upřímně řečeno, neuvědomuju si žádnou jednu konkrétní událost, která by mi výrazně pomohla s mým sebevědomím. Byl to vývoj, různé věci. Ty důležité, co mě napadají: změna prostředí (odchod ze střední na matfyz, pak odchod z matfyzu na VŠE), drobné úspěchy v osobním rozvoji ("tohle se mi povedlo, tak asi za něco stojím, juch!"), Linda (moje žena, se kterou jsme od roku 2012 a která mě vždycky měla ráda takového, jaký jsem), meditace a cvičení vděčnosti (lepší vnímání reality, uvolnění se a pocit, že všechno je v pořádku), workshopy a NLP koučink (díky kterým si znovu a znovu uvědomuju různé věci) atd. Mohl bych pokračovat.

Podnikání

Ještě na matfyzu jsem využil svoje webové dovednosti a s kamarádem jsme postupně vytvořili web na zprostředkování doučování mezi studenty a lektory. Bez znalosti podnikání, totální amatéři, ale nějak se to rozrostlo a začalo nás to živit. Už v tom projektu nejsem, ale funguje dál.

Jsem hodně praktický, věci mi musí dávat smysl, jinak je nechci dělat. Chci vidět výsledky. Možná i proto mě to táhne spíš k podnikání než zaměstnání (i když zaměstnaneckou zkušenost mám, jakožto produktový manažer). Kromě NLP koučinku a workshopů se věnuju rozvoji Psaní Hravě, na kterém jsem se od prvního námětu v roce 2013 taky hodně naučil (o vedení lidí, o dělání služby/produktu pro lidi, o UX, o financích ve startupu, o práci na dálku, o obchodu, o školách, o sobě).

Zkusíme to spolu?

Koučink

Většinu klientů posune už první schůzka. Je zdarma.

Chci vědět víc

Kurzy

Předávám zkušenosti dál.

Prohlédnout kurzy